Estimation of the operating cost of a sample candle

candle_model = "Banana Nut Bread" candle_maker = "Yankee Candle" candle_link = 'http://bit.ly/306YO4Y' candle_price_dollar = 29.50 candle_weight_oz = 22 candle_burn_time_hours = (110 + 150) / 2 # 110-150 hours oz_to_g = 28.3495231 candle_weight_g = candle_weight_oz * oz_to_g candle_dollars_per_hour = candle_price_dollar / candle_burn_time_hours candle_dollars_per_gram_hour = candle_price_dollar / (candle_weight_g * candle_burn_time_hours) kwh_to_wh = 1000 lightbulb_wattage = 60 electricity_cost_cent_per_kwh = 13.19 # Electric Choice, August 2019 lightbulb_light_cost_dollars_per_hour = (lightbulb_wattage/kwh_to_wh) * (electricity_cost_cent_per_kwh/100) print(""" "%s" candle Candle burning cost: %.6f$/h %.6f$/gh 60W lightbulb cost per hour: %.6f$/h (%.2fx less) $/h - dollars per hour $/gh - dollars per gram-hour Source: "%s" %s Date: 17.09.2019 """ % ( candle_model, candle_dollars_per_hour, candle_dollars_per_gram_hour, lightbulb_light_cost_dollars_per_hour, candle_dollars_per_hour / lightbulb_light_cost_dollars_per_hour, candle_maker, candle_link ) ) """ "Banana Nut Bread" candle Candle burning cost: 0.226923$/h 0.000364$/gh 60W lightbulb cost per hour: 0.007914$/h (28.67x less) $/h - dollars per hour $/gh - dollars per gram-hour Source: "Yankee Candle" http://bit.ly/306YO4Y Date: 17.09.2019 """